ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΕΜΕΣΟΥ
Μενού

Αθλητικά Τμήματα Γυμνασίου Αιτήσεις, κριτήρια, τρόπος αξιολόγησης

Διαδικασία Εγγραφής

1. Εγγραφή στο σχολείο που πρέπει να φοιτήσουν (εκπαιδευτική περιφέρεια)

2. Αίτηση για φοίτηση στα Αθλητικά Τμήματα

3. Πρωτότυπη Βεβαίωση της αντίστοιχης Παγκύπριας Ομοσπονδίας του αθλήματος με την οποία πρέπει να πιστοποιούνται τα εξής:

- ημερομηνία και διοργάνωση επίτευξης της διάκρισης

- κατηγορία στην οποία επιτεύχθηκε και αριθμός συμμετεχόντων

4.- δοκιμασία αξιολόγησης τεχνικών δεξιοτήτων για ομαδικά αθλήματα

5.- ανακοίνωση αποτελεσμάτων

6- μετεγγραφή στο σχολείο που στεγάζονται τα Αθλητικά Τμήματα

Ανακοίνωση

Το Υπουργείο Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας (ΥΠΑΝ) ανακοινώνει ότι οι αιτήσεις εισδοχής στα Αθλητικά Τμήματα Γυμνασίου, για τη σχολική χρονιά 2024-2025, θα γίνονται δεκτές, για:

• Ομαδικά Αθλήματα: Δευτέρα 04 Μαρτίου μέχρι και την Παρασκευή 26 Απριλίου 2024.

• Ατομικά Αθλήματα: Δευτέρα 04 Μαρτίου μέχρι και την Δευτέρα 01 Ιουλίου 2024.

Οι αιτήσεις και τα αποδεικτικά διακρίσεων και επιδόσεων, υποβάλλονται στο Αθλητικό Γυμνάσιο στο οποίο επιθυμούν να φοιτήσουν (σχετικός κατάλογος στο Παράρτημα Ι). Σημειώνεται, ότι εκπρόθεσμες αιτήσεις και δικαιολογητικά δεν θα γίνονται δεκτά.

Περισσότερες πληροφορίες, σχετικά με τον τρόπο αξιολόγησης των αιτήσεων, τα κριτήρια αξιολόγησης, περιεχόμενο εξέτασης ομαδικών αθλημάτων κ.λπ. περιλαμβάνονται στο Παράρτημα ΙΙ.

Αίτηση εγγραφής στα Αθλητικά Τμήματα Γυμνασίου επισυνάπτεται στο Παράρτημα ΙΙΙ.

Επίσης, οι ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να εκτυπώσουν την αίτηση από την ιστοσελίδα του Αθλητικού Γυμνασίου της επαρχίας στην οποία φοιτούν και να την υποβάλουν, συνοδευόμενη με τα απαραίτητα δικαιολογητικά, σε κλειστό φάκελο στη Γραμματεία του Γυμνασίου, με την ένδειξη «υπόψη Υπεύθυνου Αθλητικών Τμημάτων».

Περισσότερες πληροφορίες ή/και διευκρινίσεις υπάρχουν στις ιστοσελίδες των Αθλητικών Γυμνασίων. Επίσης, οι ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να απευθύνονται στους Υπεύθυνους Αθλητικών Τμημάτων Γυμνασίων ανά επαρχία (κατάλογος και τηλέφωνα επικοινωνίας στο Παράρτημα Ι).